Ar-Ge Faaliyetleri

Ar-Ge Faaliyetleri

 

 

 

 

 

 

 

 

Roche İlaç Grubu, Araştırma Geliştirme Çalışmaları

Roche, ciddi medikal sorunlara yenilikçi çözümler üretmenin bir sağlık şirketinin varlık sebebi olduğuna inanmaktadır. Roche çalışanları da, insanların daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için klinik olarak farklılaştırılmış ilaç ve diagnostik yöntemleri üretmek için çalışmaktadırlar. Her ikisi de araştırma yoğun faaliyetler içeren İlaç ve Diagnostik birimleri tüm kaynaklarını Roche'un fark yaratabileceğine inandığı, karşılanmamış ihtiyaçların bulunduğu medikal sorunlara ayırmaktadır.

Ar-Ge Organizasyonu

Klinik olarak farklılaştırılmış tedavi yöntemleri yaratarak tıbbın geleceğini şekillendirmeye kendini adamış olan İlaç Birimi içindeki Ar-Ge organizasyonu beş hastalık biyolojisi alanı üzerine kurulmuş durumdadır.

- Onkoloji
- Viroloji
- Inflamasyon
- Metabolizma
- Merkezi Sinir Sistemi

Hastalık biyoloji alanları ilacın keşfinden medikal olarak kanıtlanmasına kadar olan süreçte bileşiklerin seçilmesinden ve yönteminden sorumludurlar.


İlaç satışlarının % 40’ını oluşturan biyoteknoloji ürünlerinde dünya lideri olan Roche, değişik ülkelerdeki 7 araştırma ve geliştirme merkezinde, henüz çözümlenmemiş sağlık sorunlarına yönelik ilaçlar üzerinde çalışmaktadır.

Roche’un, İsviçre (Basel), ABD (Genentech, Nutley, Palo Alto), Almanya (Penzberg), Japonya (Chugai) ve Çin’deki (Şangay) araştırma merkezlerindeki Ar-Ge çalışan sayısı 19,000 düzeyindedir. ABD Genentech, Japonya Chugai ve dünya çapındaki diğer birçok ortaklığı çerçevesinde yeni buluşlara sınırsız olanak sağlayan Roche; ‘İlaç ve Diagnostik Birimleri’ arasındaki işbirliğini güçlendirerek ‘Kişiye Özel Tedavi’ alanında güçlenmeyi ve liderliğini sürdürmeyi hedeflemektedir.                               

Dünya Ar-Ge Lideri

100 yılı aşkın süredir büyük bir kararlılıkla Ar-Ge çalışmalarını sürdüren Roche, 2010 yılındaki 7,2 milyar avro Ar-Ge yatırımıyla, Avrupa Komisyonu'nun raporuna göre dünyanın en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketi ilan edilmiştir.(*) Bu gösterge Roche’un Ar-Ge alanında her yıl daha da güçlendiğinin en önemli kanıtlarından biridir.  

Roche Ar-Ge Odaklı Yaklaşımının Ödüllerini Alıyor

Roche’un hastalıkların önlenmesi, teşhisi ve tedavisi gibi geniş bir yelpazeyi kapsayan çalışmaları bilim dünyası tarafından pek çok kez ödüllendirilmiştir.

Roche, 1974’ten itibaren çeşitli tedavi alanlarında ilaç endüstrisinin Nobeli olarak değerlendirilen Galien ödülünün tam 5 kez sahibi olmuştur.

1988 yılında Orphan Drugs ve Medec “Recherches Internationales” ödüllerini, 1991 yılında da kar amacı gütmeyen ve 3. dünya ülkeleri çocuklarında A vitamini eksikliğinin sebep olduğu körlükle mücadeleyi hedefleyen “Görme ve Hayat” (Sight&Life) projesiyle Hellen Keller International Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

Roche tarafından kurulan Basel İmmünoloji Enstitüsü’nden Prof. Niels Kaj Jerne ve Georges Köhler 1984 yılında, Prof. Susumu Tonegawa ise 1987 yılında Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. 

*Kaynak: Avrupa Komisyonu 2011 "AB Endüstriyel Ar-Ge Yatırımı Puanlaması" (The European Commission's 2011 "EU Industrial R&D Investment Scoreboard")