Toplumsal Yatırım

Roche gerçekleştirdiği kapsamlı sosyal sorumluluk faaliyetleriyle, toplum üzerinde sürdürülebilir bir etki yaratmayı amaçlamaktadır. Şirketimizin 2009, 2010 ve 2011’de üst üste üç yıl, Dow Jones endekslerinde sağlıkta "Süper Sektör Lideri’’ olarak değerlendirilmesi bizi sürdürülebilirlik açısından sektörümüzde dünyadaki bir numaralı şirket konumuna yükseltmiştir. Gerçekleştirdiğimiz toplumsal sorumluluk ve destek faaliyetlerinde iş yaklaşımımızla tutarlılık gösteren kriterleri uyguluyor ve yarattığımız toplumsal etkiye odaklanıyoruz.

Roche, Türkiye’de de 50 yılı aşkın süredir toplumsal projeler üreterek uyguluyor ve kendini "kurumsal yurttaş" olarak tanımlıyor. Bu tanımlama ve sorumluluğun gereğini de, farklı alanlarda hayata geçirdiği, toplumsal fayda sağlayan projelerle yerine getiriyor. Roche, bugünün ihtiyaçlarına çözüm üretmenin yanı sıra, geleceğin henüz çözümlenmemiş sağlık sorunlarına da odaklanmayı, sosyal sorumluluk anlayışının vazgeçilmez bir parçası olarak görüyor.

Roche, sosyal sorumluluk faaliyetlerinde, sınırlı alanlara bağlı kalmayarak, çalıştığı alan ve projenin en yüksek faydayı sağlamasına odaklanıyor. Sağlık alanında örnek faaliyetler yürüten Roche, aynı zamanda altyapı, çevre ve eğitim alanlarındaki hizmetleriyle de yüksek kaliteli ve öncü projelere imza atarak, bu alanlardaki çalışmalara destek oluyor. Roche Türkiye, global anlayışıyla ve yerel yaratıcı çözümleriyle, sağlık ve yaşam kalitesini yükseltmeye kararlılıkla devam ediyor.

Roche, Türkiye’de bugüne kadar sağlıktan eğitime, hukuktan sosyal yardıma birçok alanda etkin projeler yürüttü. UNICEF’in çocuk gelişimine yönelik yürüttüğü kampanyalara 2006 yılından bu yana verilen destek, bu kapsamda düzenlenen bilinçlenme temalı çeşitli yarışma ve sergiler, tüm dünyada Roche çalışanlarının katıldığı ve ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmayı amaçlayan "Roche Çocuklar İçin Yürüyor" projesi, "Mavi Bisiklet, Kanserde Erken Tanı İçin Yol Açık" kampanyası ve çalışanların oluşturduğu Roche Yaşam Takımı’nın yürüttüğü çalışmalar, bu konuda büyük başarı sağlayan projelerimiz arasında yer almaktadır.

Desteklerimiz toplumun ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenmekte, bu konuda sivil toplum kuruluşları ve işbirliği yapılan derneklerin bilgi ve deneyimlerinden de yararlanılmaktadır. Bunun yanı sıra, tüm Türkiye’den tarafımıza ulaşan destek taleplerini değerlendirilerek kaynaklarımız doğrultusunda ihtiyaçlara karşılık verilmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için Roche Türkiye 2011 Kurumsal Sorumluluk Raporu’nun Toplum ve Çalışan Gönüllülüğü bölümlerine bakabilirsiniz.