Roche Gönüllüleri Platformu: Yaşam Takımı

Roche Türkiye yürüttüğü toplumsal yatırım projelerinin daha uzun soluklu ve sürdürülebilir olmasına yönelik, çalışanlarının gönüllülüğü ile yürüttüğü “Yaşam Takımı” Gönüllülük Platformunu oluşturmuştur.

Yaşam Takımı üyesi Roche çalışanları, toplumsal ihtiyaçlarla kendi yetkinlik ve becerilerini buluşturarak sosyal etkisi yüksek projeler geliştirmektedirler.

Yaşam Takımı gönüllüleri, oyuncak dağıtımları, Meraklı Kitaplar, Kültür Karıncaları, Roche Kumbarası, KAÇUV (Kanserli Çoculara Umut Vakfı) ile yapılan ortak çalışma ile  “aile evi projesi” için yıllık oda sponsorluğu gibi projelerde de aktif rol alarak topluma katkı yapmaktadır.

Roche Gönüllüleri Gelişim Programı adı altında yeni bir oluşum yaratıldı. Sağlık, Sosyal, Kişisel Gelişim ve Sürdürülebilirlik konularını kapsayan tüm öneri ve projeleri bu program dahilinde değerlendirecek. İlk uygulamalar; Kanser tedavisi gören çocuklara sosyal destek, organ bağışı, otizm ve çocuk esirgemedeki çocuklara destek konuları için planlanıyor.

logo

 

 

 

 

 

 

 

Yaşam Takımı Bugüne Kadar Neler Yaptı?

Yaşam Takımı, KAÇUV (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı) işbirliği ile pediatrik onkoloji servislerinde tedavi gören çocuklara her yılbaşında “yeni yıl hediyesi” dağıtıyor. Yılbaşı öncesi istekleri sorulan çocuklara yılbaşından önce tedavi gördükleri servislerde yapılan yeni yıl partisi eşliğinde dilekleri olan hediyeler armağan ediliyor. Yaşam Takımı bu kapsamda 23 Nisan 2010’da İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediyatrik Onkoloji Bölümleri’ndeki toplam 139 çocuğa; 2011 yılında ise Şişli Etfal ve Okmeydanı Hastaneleri’nde 170 çocuğa oyuncak sağlayarak miniklerin yüzünü güldürdü. 2011 yılında ayrıca, Tokat’ta bulunan Bölge Yatılı Okulu’na kitap, oyuncak ve kıyafet, İstanbul Kaplumbağa Anaokulu’na “Oyuncağımı - Kitabımı Paylaşıyorum Projesi” kapsamında oyuncak ve dergi gönderildi. Mardin’de kurulan, 7 “oyuncak kütüphanesine” oyuncak, Kahramanmaraş - Köy Okulları için oyuncak ve diş fırçalarını gönderimi yapıldı. “Küçük Arkadaşım Mektuplu Kırtasiye Yardım Kampanyası”na destek verilerek Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 350 minik dostumuza kırtasiye paketlerimizin dağıtılması sağlandı.

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın önderliğinde düzenlenen ve çocukların geleceğini şekillendirmelerinde önemli yeri olan “Kültür Karıncaları” projesine, 2010 ve 2011 yıllarında destek verildi. Yaşam Takımı, Ekim 2011’de yaşanan Van depremini takiben, ilgili makamlarla işbirliği yaparak bölgeye 10 koli uyku tulumu, 400 m2 çadır brandası, 161 adet yeni battaniye, 143 adet koli (farklı içeriklerle dolu) yolladı. Şirkette ayrıca okul ve okul öncesi eğitime desteklemek amacıyla, şirket içinde “Roche Kumbarası” adı verilen uygulamayla çalışanların bağışlarından toplanan kitap, kırtasiye, kıyafet ve oyuncak yardımları tasnif edilerek ihtiyaç duyulan yörelerdeki ilköğretim okullarına ulaştırıldı.

Yaşam Takımı, ayrıca 2010’dan bu yana global bir sosyal sorumluluk projesi olan “Roche Çocuklar için Yürüyor” etkinliğine destek vermek için, çalışanlar arasında fon yaratma faaliyetlerini organize ediyor. Bu kapsamda; hafta içi giyilen “jean”den bağış alınarak, evden yapılan lezzetlerin şirket içinde satışı yapılarak, farklı illerdeki çalışanlarımızdan toplanan “yöresel lezzetleri” satışa sunularak “bağış” toplanıyor.

Daha ayrıntılı bilgi için Roche Türkiye 2011 Kurumsal Sorumluluk Raporu’nun Çalışan Gönüllülüğü bölümüne bakabilirsiniz.